hrvengdeithurussloslkczplcz

Lopar

apartments san-mar

Rajská pláž v LopareLopar je turistické mestečko na ostrove Rab vzdialené 12 kilometrov od starého mesta Rab. Do Lopara sa môžete dostať trajektovými linkami Jablanac  – Mišnjak a Valbiska – Lopar.   Miestni obyvatelia sú zvlášť pyšní na zakladateľa štátu San Marino, kamenára pôvodom Loparana sv. Marina. Mestečko je bohaté na početné piesočné pláže, ktoré lákajú početných turistov. Je ich až 22, z ktorých sú tri nudistické (Ciganka, Sahara a Stolac). Najznámejšie z nich je iste Rajská pláž, dlhá jeden a pol kilometra. Potvrdením jej kvality je modrá zástava, ktorú získala roku 2003.
           
Lopar je rozpoznateľný početnými zátokami, ktoré tiahnu pozdĺž pobrežia a umožňujú Prírodné krásy zo vzduchudokonalú dovolenku každej rodine. Pre lokálne obyvateľstvo je dôležitým odvetvím popri poľnohospodárstve turizmus, dobytkárstvo a rybolov. Charakteristika tohto malebného prímorského mestečka sú aj jeho početné reštaurácie s vrcholnou gastronomickou ponukou. V Lopare sú na pobavenie početné obsahy tak pre deti, ako aj pre dospelých, od rôznych športov na pevnine po vodné športy a nočné kluby.

V Lopare, keď ide o pamätihodnosti, vynikajú Kostol sv. Jána Krstiteľa a Kostol Panny Loparské akvatórium Márie. Oba kostoly sú stále otvorené tak pre občanov, ako aj pre ich hostí. V kostoloch sa v lete organizujú omše v cudzích jazykoch, tiež koncerty klasickej hudby a kláp. Kostol Panny Márie svoj deň oslavuje  8. septembra. Preto v tento deň obyvatelia organizujú najväčšiu feštu v roku známu pod názvom  Mala Gospa.  V reči Loparanov sú isté zvláštnosti, z ktorých vyniká inak prízvukovaná výslovnosť hlásky „r“ a spievanie, líšiace sa od bežného prímorského štýlu tradičného nápevu.  V Lopare sa tancuje Tanac sv. Marin a Pojka za sprievodu tradičného hudobného inštrumentu z kozieho mechu, ktorý sa nazýva Mich. V našom mestečku sa taktiež oslavuje karneval, keď na fašiangy mužskí členovia rodiny obliekajú tradičný karnevalový odev a obchádzajú domy v meste prinášajúc šťastie a radosť domácim.

 

Medova buža Lopar je známy ako domov medvedice stredozemnej,  podľa ktorej je aj nazvaná jaskyňa Medova buža, čo sa v súčasnosti stala miestom konania sobášov exhibicionistov. Goli otok, ktorý bol dlhé roky ostrovom-väzením, sa nachádza iba niekoľko míľ od Lopara a každý rok ho navštevuje čoraz viac turistov s cieľom oboznámiť sa s jeho históriou.

čak 22 od kojih su 3 nudističke(Ciganka, Sahara i Stolac). Najpoznatija od njih je svakako Rajska plaža koja je dugačka 1,5 km. Potvrda njene izvrsnosti je Plava zastava koju je dobila 2003. godine.